RESTAURANT - AUTOKEMP
RYBÁŘSKÁ BAŠTA

cert
cs de en

info@rbcheb.cz
+420 354 431 951

Otevírací doba

Provozní doba:

RESTAURACE

Čt - Ne : 11 - 20 hod

 

 

 

KEMP

Uzavřen

 

 


Škola windsurfingu Windsurfing je zábava v pohybu, která ovlivňuje myšlení a zručnost člověka v jakékoliv oblasti. Začátky na windsurfingu můžou být katastrofální, ale též velmi lehké a zábavné. Všechno závisí na podmínkách a dobrém postupu. Na následujících stránkách Vám představíme základní školu windsurfingu. Vysvětlíme si první kroky a popíšeme optimální podmínky pro začátečníka.

Seznam výstroje

Deska

Každý začátečník má na windsurfingu největší problém se stabilitou. Tomuto podřídíme výběr desky. Stabilita závisí zejména na její šířce, přestože právě v bočním směru je deska nejméně stabilní. Šířka by měla být alespoň 80cm. Pro těžší a vyšší lidi (nad 90kg) jsou vhodné širší desky – až do 100cm. Na začátku je vhodná deska s nátlakem minimálně dvojnásobným, jako je hmotnost jezdce. Větší nátlak též zlepšuje stabilitu zejména při nesprávném pohybu po desce. Potřebnou součástí desky pro začátečníka je středová ploutev, která pomáhá udržovat směr a zvyšuje stabilitu desky. První den na vodě doporučujeme odmontovat z desky poutka, aby jste se o ně nezranili.

Plachta

Hlavní charakteristikou plachty je její velikost. Na ní závisí tah plachty ve větru v pozitivním a negativním smyslu. Začátečník potřebuje nejdřív menší a lehčí plachtu, kterou dokáže bez problému zdvihnout z vody a lehce s ní manévrovat. Za předpokladu optimálního větru pro začátečníky (2-4m/s) je vhodná plachta s plochou cca 3/5 hmotnosti začátečníka násobená 0,1. Oplachtění musí mít startovací lano - je vhodné když je pomocí gumy natáhnuté podél stěžně a neomezuje při přesunech. Je vhodné používat chránič přední koncovky ráhna, který zabrání poškození desky při prudkém pádu plachty. Proti zranění při zakopnutí o kloub poslouží Evo chránič okolo běžce a kloubu. Na začátku doporučujeme nepoužívat ráhno s trapézovými lanky, o které by se mohl jezdec zachytit rukama.

Slalomová jízda

Slalomová jízda je nácvik řízení desky pomocí plachty po dobu jízdy. Nakloněním plachty k patce desky se deska začne otáčet proti větru (obrázek 1. - 3.). Nakloněním plachty ke špičce desky se deska začne otáčet po větru (obrázek 4.-6.). Střídáním těchto dvou krajních poloh dosáhneme slalomové jízdy.

Plachta

Obraty

Povídali jsme že většinu času jezdí windsurfista na boční kurz. Aby se mohl dostat zpátky na místo odkud vyrazil potřebuje vykonat obrat o 180stupňů. Má dvě možnosti:

Obrat proti větru

Doporučujeme ho učit se jako první, protože při něm začátečník získává výšku (dostává se víc proti větru). Základní obrat proti větru (angl. Tacking) Začíná uvolněním plachtové ruky a uchopením plachty za stěžeň, anebo startovací lano. Podobně jako při předcházejících cvičeních po zdvihnutí plachty nakloníme plachtu k patce desky. Deska se začne otáčet proti větru ( obrázek 1.).

Obrat proti větru

Předtím než dosáhne polohy přímo proti větru přestoupíme přední nohou před kloub a dále nakláníme plachtu k patce desky a zároveň proti větru (obrázek 2.-3.). Když se deska začne přetáčet do nového směru, přistoupíme zadní nohou k přední, a původní přední nohu přendáme dozadu na druhou stranu desky (obrázek 4.-5.). Plachtu zatlačíme mírně ke špičce desky, čímž dokončíme její obra o 180stupňů (obrázek 6.). Teď můžeme startovat znovu v novém směru.

Obrat po větru ("halza")

Podobně jako při obratu proti větru uvolníme plachtovou ruku a držíme plachtu za stěžeň, anebo za startovací lano. (obrázek 1.). Nakloníme plachtu dopředu ke špičce desky a ta se začne otáčet po větru (obrázek 2.-6.). Zároveň s deskou se otáčíme i my na místě o 180stupňů a dál nakláníme plachtu dopředu a proti větru (obrázek 3.-6.). Po otočení o 90stupňů (deska směřuje po větru) začneme tahat stěžeň k sobě a deska se otočí o dalších 90stupňů (obrázek 4.-6.). Tento obrat je ve slabém větru trochu jednodušší, protože se jezdec nemusí riskantně přesouvat před kloubem jako při obratu proti větru. Nevýhodou je však ztráta výšky na vítr.

Obrat po větru

Start

Start Začínáme ze základní polohy po vytáhnutí plachty z vody: Deska kolmo na vítr, plachtu držíme za startovací lano nebo stěžně ve vztyčené poloze, stěžeň kolmo na hladinu, trup vystrčený, boky tlačte ke stěžni, ramena dozadu, nohy po obou stranách kloubu. Start provedeme ve čtyřech krocích:

  1. Stěžňová ruka uchopí (nadhmatem anebo podhmatem) ráhno od patky desky cca 25cm od stěžně (tzv. křížový hmat – obrázek 1.)
  2. Přední noha přestoupí dozadu za kloub k zadní noze (obrázek 2.-3.)
  3. Zároveň s přesunem za kloub stěžňová ruka zatlačí celou plachtu mírně dopředu ke špičce desky a přes desku mírně do návětří (obrázek 3.-5.)
  4. Plachtová ruka uchopí ráhno cca 0,5m od stěžně a velmi pomalu začne zavírat plachtu (obrázek 6.)

Deska se pohne dopředu. Se zvyšující se rychlostí můžete zavřít plachtu víc a postupně vrátit stěžeň trochu dozadu. Na začátku je však velmi důležité, aby jste jí zavřeli jen minimálně – právě tolik, aby se |Vám deska pomalu rozběhla. Když jí zavřete příliš hned při startu, z největší pravděpodobností to neustojíte a zatáhne Vás to do vody, do závětří. Hned potom jak plachtová ruka začne zavírat plachtu, musíte neustále vyvažovat plachtu proti pozicí – boky tlačte ke stěžni (těžisko těla zůstává nad deskou) a ramena pouštíte dozadu do návětří. Pozice vystrčeného těla proti plachtě bude od teď prvním pravidlem při jízdě.

 

Tpické chyby:

  • deska se začne při startu vyostřovat – je třeba dodržet bod 3. a přesunout plachtu dopředu
  • plachta Vás po startu tahá do vody – zavřete plachtu jen málo a postupně se rozbíhejte, naklánějte se proti plachtě v předstihu před zavíráním plachty
  • deska při startu odpadává po větru a při zavírání plachty Vás chce plachta přehodit přes desku – posuňte míň plachtu při startu dopředu, víc přes palubu proti větru (bod 3.)

 

Jízda

Jízda

Při jízdě zůstáváme stále v popsaném postoji a dáváme si pozor na přetlačení boků dopředu. Velmi důležité při windsurfingu je orientace na vodě. V každém okamžiku musíte vědět, pod jakým úhlem na směr větru jezdíte. Nejčastějším kurzem je boční (kolmo na směr větru). Na začátku však bude Vaši pozornost upoutávat hned samotná technika a lehko se Vám může stát, že změníte směr bez toho, aby jste si to uvědomili. Proto doporučujeme při vytáhnutí plachty z vody nastavit desku na boční kurz a všimnout si nějakého bodu na břehu, ke kterému míří špička desky. Podle tohoto bodu se můžeme při jízdě orientovat a udržovat kurz. Začátečník má často problémy se ztrátou výšky – jinými slovy vítr ho postupně unáší v jeho směru a ze závětří se dostane proti větru jen těžko technicky náročným stoupáním. Proto začátečník musí využívat i stoupavý předoboční kurz proti větru.

Vytahování plachty

Vytahování plachty

Při vstupu do vody si zkontrolujete, zda je plachta pevně připevněná k desce a zda je startovací lano uchycené i dole na kloubu. Plachtu si hoďte do závětří, klekněte si na desku a pádlujte pár metrů od břehu. Postavte se obkročmo ke kloubu, tak aby jste měli obě nohy na středové ose a ve stejné vzdálenosti od kloubu. Stůjte zády k větru, deska je kolmo na směr větru a plachta je v závětří. Pomocí startovacího lana vytáhněte plachtu z vody, jako se zvedá břemeno, tedy z pokrčených kolen a s rovnými zády. Pokud vytáhnete plachtu z vody je stěžeň celý čas kolmo na desku. Jak se začne otáčet ke špičce, anebo zpátky k desce, zatlačením do opačné nohy dostanete stěžeň zpět po větru a deska kolmo na vítr. Na začátku vytahování se musíte naklonit dozadu nad vodu, aby jste vyvážili plachtu (obrázek 1. a 2.). Poté co je plachta výš se postupně zvedáte, protože se plachta stává lehkou a vy by jste mohli přepadnout dozadu (obrázek 3.-5.). V poslední fázi stojíte úplně zpříma, tlačíte boky dopředu a ramena dozadu. Plachtu držíte za startovací lano nebo stěžeň. Stěžeň je kolmo na hladinu. Plachta je tedy ve směru větru. Celou plachtu držte nad deskou a ne nad vodou. V opačném případě Vás bude oplachtění neustále převažovat a budete s ní do nekonečna zápasit. Teď jste v tzv. Základním postoji (obrázek 6.).

Otáčení desky

V základním postoji můžete trénovat otáčení desky pomocí plachty. Za startovací lano nebo stěžeň tahejte celou plachtu dozadu k patce desky (tedy bez toho, aby jste stěžeň nakláněli nad vodou). Deska se začne otáčet špičkou proti větru – vyostřuje (obrázek 1. - 4.). Pokud se otočí úplně proti větru, plachta Vás shodí, nakloňte plachtu dopředu nad palubu ke špičce desky. Teď se deska začne otáčet po větru – odpadá (obrázek 5. – 6.) Tímto způsobem - tedy naklánění plachty ke špičce a k patce desky se řídí deska v neklouzavém režimu, tedy v menší rychlosti ve slabším větru. Při tomto cvičení držíme plachtu celý čas pouze za startovací lano nebo stěžeň a plachta je ve vyvláté poloze.

Otáčení desky

Neoprén a doplňky

Podle teploty vzduchu a vody je třeba vybrat neoprén, ve kterém nebudete mít strach spadnout do vody, ale ve kterém se budete cítit volnější. Tedy čím tenčí tím lepší, ale nesmí Vám být zima neboť Vaše pohyby a postoj budou strnulé. Pokavaď je teplo že neopren nepotřebujete, chraňte se proti slunci licrovým tričkem s UV ochranou. Pro pocit Vaší jistoty při vyvažování plachty doporučujeme nízké neoprenové boty.

Voda

Optimální vodní plocha má mírně se svažující dno, bez překážek a dobrou přehledností. Výhodou je též volný břeh bez stromů.

Vítr

Pro začátečníka je vhodný vítr s rychlostí 2-4m/s, nejlépe stálý, bez poryvů. Při slabším větru je pohyb příliš pomalý a jezdec nedokáže dostatečně ovládat desku prostřednictvím plachty. Můžeme to nahradit výběrem větší plachty, která však bude těžší. V silném větru začátečník nestíhá reagovat na prudké pohyby plachty vyvolané silným větrem. Silný vítr na začátek rozhodně nedoporučujeme ani s menší plachtou kvůli riziku že se začátečník naučí nesprávnou techniku, které těžko zbaví. (Podobně jako když se učíte lyžovat nebo snowboardovat na strmém kopci.).

Fyzická příprava

Windsurfing je náročný sport na kondici a koordinační schopnosti. Dobrá rovnováha je základem každého pohybu na desce. Částečně se dá nahradit správnou technikou. Pro nácvik rovnováhy doporučuje cvičení na balančních deskách. V koordinačním tréninku se zaměřujeme na trénink vytrvalosti v síle. Doporučujeme zejména lehsedy, posílení břišních a křížových svalů.

Směr větru

Klíčovou informací pro windsurfistu je směr větru. V momentě kdy vstoupí na vodu, musí vědět, odkud a kam vítr fouká. Zkušený jezdec to ví už po příchodu k vodě. Začátečník může zjistit směr větru podle stromů nebo trávy. Pokud v jeho okolí nic není, může vyhodit do vzduchu trs trávy nebo prach, podle nichž určí směr větru.

Kurzy

Kurz je směr jízdy vzhledem ke směru větru. Kurz může být předoboční, boční, zadoboční a zadní.

Kurzy větru

Kurzy:

  1. vyznačený trojúhelník vyznačuje prostor, ve kterém se plachta nedá zvednout
  2. předoboční kurz jízdy
  3. boční kurz jízdy
  4. nadoboční kurz jízdy
  5. zadní kurz jízdy

 

Nošení a ukládání WS

Nošení windsurfu

Držíme plachtu, ráhno a desku za přední poutko. My stojíme mezi plachtou a deskou. Nesení plachty shora (komín plachty směřuje vždy proti větru.) Nesení plachty zdola (komín plachty směřuje vždy protí větru.)

 

Ukládání windsurfu

Ukládání desky spojené s oplachtěním. Ukládání oplachtění s deskou.

Nácvik rovnováhy

Z desky odtočíme běžec a vytáhneme středovou ploutev. Vyplaveme s deskou na otevřenou vodu, dokud nám voda nesahá minimálně po pás. Pokusíme se opatrně sednout potom kleknout. Postavíme se s mírně pokrčenými koleny a pokoušíme se otáčet na místě malými kroky. Základním principem přesunu po desce je, abychom nohy kladli na její podlouhlou středovou osu, kde hrozí nejmenší riziko naklonění desky na stranu. Po desce můžeme chodit bokem, anebo přímo. (obrázek 1. a 2.) Přesouváme se malými kroky a zkoušíme krajní polohy v předozemním směru. Na konci desky se otočíme a vracíme se zpátky. Po pádě do vody se učíme vylézt zpátky na desku. Technika je podobná, jako když vylézáte z bazénu.

Nácvik rovnováhy

Plážový start

Plážový start je efektní, zejména praktický doplněk Vaší techniky. Ušetříte si namáhavé a riskantní vytahování plachty z vody. Dobrou zprávou je, že je dost jednoduchý a zvládne ho už i začátečník. Hlavním bodem nácviku je hra s plachtou a jejím těžištěm, respektivě s centrem tlaku v plachtě. Ideální je, když vítr s rychlostí 2-4m/s fouká rovnoběžně s břehem. Na začátek je vhodná větší deska (od 160 L) s menší ploutvičkou a středně velká plachta (5-6m2). Vyneste si výstroj na vodu, desku položte kolmo na vítr. Postavte se k desce z boku zadní na větrné části. Ploutvička se nesmí opírat o dno. Plachtu držte jen za stěžeň nad ráhnem. Posuňte stěžeň dopředu ke špičce desky – deska se začne otáčet po větru (jako při řízení desky v jízdě). Přitáhněte stěžeň dozadu a zavřete plachtu – deska se začne otáčet proti větru. Teď zkuste držet plachtu za ráhno oběma rukama jako při jízdě se vztyčenou plachtou a stěží sklopenou mírně dozadu kontrolujte polohu desky tím, že jí budete do požadovaného směru tlačit přes stěžeň, ploutvička by měla být relativně pevným bodem a pohybuje se špička desky po větru a proti větru. Tyto cvičení jsou důležité pro jednoduchý nácvik plážového startu. Když dokážeme kontrolovat polohu desky, zkusíme samotný start. Plachtu držíme oběma rukama za ráhno tak jako při jízdě. Pomocí plachty si přitáhneme desku (její zadní část) co nejblíže k nohám (obrázek 1.-3.). Zadní nohu vyložíme na desku mezi přední a zadní poutka do středu (obrázek 4.). Pomocí plachty otočíme desku mírně po větru. Zároveň přitáhneme desku pokrčením zadního kolena co nejblíže k tělu tak, abychom koleno dostlali až nad palubu desky. Teď přijde okamžik pravdy. Natáhneme ruce co nejdřív dopředu nad desku, mírně přivřeme plachtu a zkusíme vystoupit na desku jako na vysoký schod (obrázek 5.-6.). Když se dostatečně nakloníme dopředu, nepotřebujeme velkou pomoc větru, samotná hmotnost plachty nás potáhne nahoru na desku.

Plážový start

Problém: Deska se ještě před startem otočí proti větru, nebo po větru.
Řešení: Průběžně kontrolovat polohu desky pomocí naklánění plachty dopředu a dozadu.
Problém: Nedokážete na desku vystoupit, protože je od Vás daleko.
Řešení: Přitáhněte si desku pokrčením zadního kolena – zadní noha je už na palubě.
Problém: V silnějším větru Vás po startu vítr tahá dopředu a padáte do vody.
Řešení: Hned jak se dostanete na desku, otevřete plachtu.

Martin Pach (MAŤO)

Terminologie

Závětří - vodní plocha od desky po větru
Návětří - vodní plocha od desky proti větru
Plachtová ruka (ráhnová) - ruka, která drží ráhno dále od stěžně
Stěžňová ruka - ruka, která drží ráhno blíže ke stěžni
Špička desky - přední konec desky
Patka desky - zadní konec desky
Přední koncovka ráhna – část ráhna, která se upíná na stěžeň
Komín plachty - část plachty, do které se vkládá stěžeň
Odpadání - změna směru po větru
Vyostření - změna směru proti větru
Zavírání plachty - přitahování plachtové ruky v čase jízdy čímž zvyšujeme tlak větru v plachtě
Otvírání plachty - povolení plachtové ruky v čase jízdy čímž snižuje tlak větru v plachtě až do vztyčené polohy

 

náhodná fotka
náhodná fotka
náhodná fotka
náhodná fotka